2023 Ohio Prep Sports Writers Association

Division I Girls Basketball All-Ohio Teams

Player of the Year: Sole Williams, Cincinnati Princeton

Coach of the Year: Jeff Click, Cincinnati West Clermont

First Team: Lexi Howe, Dresden Tri-Valley, 5-11, sr.,17.3 (points per game); Sole Williams, Cincinnati Princeton, 5-8, sr., 20.8; Kylee Fears, Oxford Talawanda, 6-1, sr., 20.8; Anna Swisshelm, Cincinnati West Clermont, 6-0, sr., 15.2; Sinai Douglas, Toledo Start, 5-4, jr., 16.8; JoJo Eberhart, Marysville, 5-10, jr., 10.0; Madison Greene, Pickerington Central, 5-7, sr., 15.2; Berry Wallace, Pickerington Central, 6-1, jr., 14.2; Paige Kohler, Olmsted Falls, 5-8, sr., 16.5; Paris Stokes, Canton McKinley, 5-6, sr., 18.5

Second Team: Carly Prows, Mason, 6-0, sr., 12.9; Madison French, Liberty Township Lakota East, 5-11, sr., 11.5; Seini Hicks, Cincinnati West Clermont, 6-0, jr., 12.6; Destiny Robinson, Fremont Ross, 5-7, jr., 16.1; Gigi Bower, Olentangy Liberty, 5-9, jr., 16.1; Jenna Kopyar, Dublin Coffman, 6-0, sr., 14.0; Tamara Ortiz, Westerville South, 5-5, sr., 17.7; Morgan Blackford, Solon, 5-8, sr., 19.4; Leena Patibandla, Massillon Jackson, 6-1, sr.; Caitlyn Holmes, Akron Ellet, 5-7, so., 20.0

Third Team: Taylor Scohy, Bellbrook, 5-9, jr., 17.0; Madison Parrish, Mason, 5-11, so., 13.5; ; Elise Bender, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, so., 17.4; Kendall Carruthers, Holland Springfield, 5-6, sr., 17.2; Komara Sylvester, Toledo Start, 5-6, jr., 19.3; Leigha Dennison, Hilliard Bradley, 5-10, sr., 19.0; Mackenzie Blackford, Solon, 5-8, jr., 19.1; Grace Kingery, North Ridgeville, 6-1, jr., 21.6; Mia Kalich, Olmsted Falls, 5-11, sr., 11.5; Mary Meng, Grafton Midview, 6-5, sr., 17.0.

Special Mention: Jacey Harding, Chillicothe, 5-8, sr., 23.7 ppg; Alli Robertson, Harrison, so., 23.5; Allie Stockton, Sidney, 5-9, sr., 16.0; Bryn Martin, Springboro, 6-0, so., 13.8; Alley Haas, Miamisburg, 5-8, jr., 16.0; Kendal George, Centerville, 5-9, sr., 14.1; Kelley Griffin, Bellbrook, 5-4, sr., 7.0; Serena Baker, Kettering Fairmont, 5-11, sr., 13.0; Mari Gerton, Cincinnati Princeton, 5-8, so., 12.9; Taylor Farris, Oxford Talawanda, 5-8 sr., 16.1; Clarke Jackson, Gahanna Lincoln, 5-9, sr., 14.0; Kate Ratliff, Canal Winchester, 6-0, sr., 20.0; Megan Weakley, Sunbury Big Walnut, 5-9, sr., 16.0; Sophie Ziel, Columus Watterson, 5-9, so., 19.4.; Ceylone Brooks, Upper Arlington; 5-6, sr., 14.3; Arianna Cradle; Westerville South; 5-8, fr., 15.4; Dekota Smith, Toledo Notre Dame, 5-7, sr., 13.4; Brooke Bender, Whitehouse Anthony Wayne, 5-11, so.; Jada Shoup, Toledo Whitmer, 5-8, jr., 13.4; Janiah Holmes, Fremont Ross, 5-10, sr., 11.8; Savanah Laurenty, Painesville Riverside, 5-11, jr., 17.5; Mahogany Cottingham, Parma, 5-9, sr., 23.5; Kailey Minch, North, 5-6, sr., 20.0; Olivia DiFranco, Grafton Midview, 5-10, jr., 16.3; Danielle Cameron, Olmsted Falls, 5-9, jr., 15.3; Gia Piscitelli, Hathaway Brown, 5-7, jr., 16.6; Taylor Bass, Strongsville, 5-11, sr., 16.2; Ava Patti, Rocky River, 6-0, jr., 14.9; Megan Taraba, Walsh Jesuit, 5-10, sr., 14.5; Emma Rasmussen, Akron Archbishop Hoban, 5-4, sr., 11.0; Lauren Pallotta, Massillon Jackson, 6-1, sr., 14.9; Mackenzie Kramer, Cuyahoga Falls, 5-9, sr., 19.1; Journey Hildebrand, Brunswick, 5-11, jr., 15.7; Olivia Klanac, Medina, 5-9, so., 16.0; Jenna Slates, Uniontown Green, 6-0, so., 10.0; Brooke Haren, Louisville, 5-8, jr., 15.8; Kennady Dodds, Stow-Munroe Falls, 6-0, fr., 10.4; Olivia Klanac, Medina, 5-9, so., 16.0; Kennedy Morgan, Medina Highland, 5-9, so., 13.5; , Mackenzie Riccitelli, Youngstown Boardman, 5-6, jr., 15.7

Honorable Mention: Mackenzie Harvey, Dresden Tri-Valley, 5-9, so., 9.6 ppg; Chloe Kilbride, Perrysburg, 5-8, so., 9.0; Maddy Greene, Sylvania Northview, 6-0, sr., 13.7; Dallas Poll, Tiffin Columbian, 5-9, sr., 14.6; Janiah Holmes, Fremont Ross, 5-10, sr., 11.8; Abby Rosol, Rocky River Magnificat, 5-9, sr., 7.9; Claire Wakim, Madison, 5-11, jr., 14.3; Emily Noerr, Chardon, 5-10, sr., 17.7; Brooklyn Vickers, Lyndhurst Brush, 5-6, jr., 17.3; Kristen Kelley, Amherst Steele, 6-1, jr., 14.0; Zhaniah Ervin, Cleveland John Hay, 6-1, sr., 15.7; Jazzlyn Robinson, Shaker Heights, 5-9, sr., 10.5; Uriah Jennings, Cleveland Heights, 5-7, sr., 13.0; Rylee Bennett, Akron Hoban, 5-10, sr., 11.7; Mallory Oddo, Uniontown Green, 5-10, sr., 9.9; Aliana Ray, Stow-Munroe Falls, 5-7, jr., 7.8; Cesily Sutton, Walsh Jesuit, 5-6, jr., 12.9; Lea Holmes, Brunswick, 6-1, sr., 11.3; Aleena VanKirk, Medina Highland, 5-11, so., 11.4; Eily Badertscher, Wooster, 6-0, sr., 13.2; Grace Craig, North Canton Hoover, 6-2, sr., 14.5; Serenitee Johnson, Uniontown Lake, 5-8, jr., 12.5; Brooke Baughman, Wadsworth, 5-10, jr., 10.4; Brooklyn Hall, Huber Hts. Wayne, 6-0, fr., 14.0; Sami Bardonaro, Vandalia Butler, 5-9, sr., 14.9; Anna Grim, Centerville, 5-9, sr. 13.6; Ashley Frantz, Bellbrook, 5-11, sr., 10.2; Kaylah Thornton, Kettering Fairmont, 5-7, fr., 11.5; Katie Fox, West Chester Lakota West, 5-10, so., 14.0; MacKenzie Givens, Cincinnati Walnut Hills, 5-9, jr., 13.1; Kailee Bransford, Cincinnati Mount Notre Dame, 5-6, so., 10.0; Nafeesah Coggins, Cincinnati Withrow, sr., 19.0; Josie Early, Loveland, 5-7, sr., 10.0; Kassidy Ingram, Kings Mills Kings, 5-11, jr., 15.1; Miah O’Toole, Milford, 5-10, sr., 13.7; Olivia Raby, Loveland, 6-2, sr., 11.0; Abby Rowlings, Kings Mills Kings, 5-4, sr., 5.3; Gabby Razzano, Mason, 7.3; Myka Richardson, Fairfield, 5-8, jr., 11.1; Savannah Smith, Liberty Township Lakota East, 6-0, sr., 10.0; Madi Barnett, Kings Mills Kings, 5-6, sr., 9.2; Taylor Stanley, Cincinnati Mount Notre Dame, 5-6, sr., 10.3; Jariah Steele, Cincinnati Colerain, 5-9, sr., 18.3; Daniah Trammell, Cincinnati Winton Woods, 6-2, so., 14.8; Dede Carter, Cincinnati Princeton, 6-1, sr., 9.8; Olivia Cooper, Pickerington Central, 6-1, sr., 11.0; Kayla Curry-Brown, Westerville North, 5-6, sr., 17.0; Kayla Jones, Grove City, 5-9, sr., 10.0; Gianna Lane, Hilliard Darby, 5-7, so., 15.5; Laila Marshall, Gahanna Lincoln, 5-7, sr., 15.4; Samara Savoy, Reynoldsburg, 5-9, sr., 13.9; Ava Wilkerson, Marysville, 5-7, sr., 10.7; Brielle Gingras, Newark, 5-8, sr., 14.0; Dylan Hunt, Pickerington North, 5-11, so., 17.0; Olivia Keeney, Grove City, 5-8, sr., 14.2; Lisa Kuhlman, Dublin Jerome, 5-9, sr., 11.7; Keiryn McGuff, Dublin Coffman, 6-0, sr., 12.0; Claire Mikola, Olentangy Liberty, 5-6, so., 9.4; Aniya Mitchell, Marion Harding, 5-9, so., 15.7; Kaleigh Rennie, Watkins Memorial, 5-6, sr., 15.0; Alec Rothe, Dublin Scioto, 6-3, sr., 10.3; Whitney Stafford, Olentangy, 5-7, fr., 17.0; Cameryn Wheeler, Watkins Memorial, 5-10, sr., 13.0; Kennedy Younkin, Teays Valley, 6-2, jr., 12.0

* * *

2023 Ohio Prep Sports Writers Association

Division II Girls Basketball All-Ohio Teams

Player of the Year: Dee Alexander, Cincinnati Purcell Marian

Coach of the Year: Matt Reel, Canfield

First Team: Ella McMillen, Millersburg West Holmes, 5-9, sr., 14.0 (points per game); Peyton Mounce, Urbana, 5-10, so., 18.0; Dee Alexander, Cincinnati Purcell Marian, 6-1, so., 25.9; Tomi Hinkle, Proctorville Fairland, 5-6, sr., 12.0; Jamisyn Stinson, Thornville Sheridan, 5-11, jr., 21.5; Brooklyn Vaughn, Toledo Central Catholic, 5-10, jr., 15.5; Lauren Gerken, Findlay Liberty-Benton, 6-0, jr., 19.8; Emily Bratton, Carroll Bloom-Carroll, 5-7, jr., 23.6; Carter McCray, Elyria Catholic, 6-1, sr., 18.5; Gia Casalinova, Cuyahoga Valley Christian Academy, 5-8, sr., 17.7; Lily Bottomley, Canal Fulton Northwest, 6-3, sr., 18.3

Second Team: Braelyn Even, Hamilton Badin, 5-10, fr., 15.6; Gabby Martin, Cincinnati Summit Country Day, 5-11, sr., 17.3; Maddie Moody, Kettering Archbishop Alter, 6-1, so., 14.2; Raeven Raye-Redmond, Trotwood-Madison, 5-8, sr., 25.1; Bree Allen, Proctorville Fairland, 5-11, jr., 14.3; Harper Annarino, Granville, 6-0, jr., 18.1; Sydnie Smith, Bexley, 5-10, sr., 15.2; Helen Holley, Gates Mills Gilmour Academy, 6-0, jr., 14.7; Abby Muckelroy, Canfield, 5-10, sr., 9.5; , Izzy Callaway, Copley, 5-7, jr., 18.8

Third Team: Mya Oliver, New Concord John Glenn, 5-8, so., 15.6; Gabby Russell, New Carlisle Tecumseh, 5-10, sr., 16.6; Milee Smith, Chillicothe Unioto, 5-11, fr., 13.7; Brooklyn Davis, Norwalk, 5-6, sr., 11.4; Hayley Meyer, Wauseon, 6-0, sr., 16.7; Reese Grothaus, Bryan, 5-8, sr., 13.0; Kiki McElrath, Columbus Hartley, 5-6, sr., 18.3; Kaci Kanicki, Ashtabula Edgewood, 5-9, sr., 21.8; Grace McKoon, Perry, 5-7, sr., 18.0; Lilly Stukus, Chagrin Falls, 5-8, so., 16.1; Elizabeth Mason, Marlington, sr., 17.3

Special Mention: Alex Frazee, Vincent Warren, 5-9, sr., 19.3; Aubri Spicer, New Lexington, 5-9, sr., 15.2; Leigha Lauer, Marietta, 5-8, so., 11.5; Amaris Betts, Chillicothe Unioto, 5-8, jr., 14.7; T.J. Carpenter, Jackson, 5-10, jr., 15.3; Bailey Vulgamore, Waverly, 5-10, sr., 18.5; Kylie Anderson, Wintersville Indian Creek, 5-10, jr., 13.5; Jersey Draughn, Zanesville, 5-6, jr., 15.0; Hillari Baker, Carrollton, 5-6, jr., 14.0; Lasha Robinson, New Philadelphia, 5-6, sr.,14.0; Morgan Karam, Dover 5-6, so., 12.6; Zhieyah Rolack, Dayton Meadowdale, 5-11, so., 23.9 ppg, 14.8; Lily Shepherd, Eaton, 5-9, sr., 17.9; Abby West, Enon Greenon, 5-11, sr., 14.4; Hailey Rees, Bellevue, 5-9, so., 16.1; Breayah Jefferson, Toledo Rogers, 5-5, jr., 20.8; Addisyn Freeman, Elida, 5-10, sr., 20.6; Eve Schwemley, Shelby, 5-7, so., 11.5; Kiersten Bradley, Mansfield Senior, 5-8, jr., 9.0; Kailee Thiel, Bryan, 6-1, jr., 11.0; Riley Irwin, Findlay Liberty-Benton, 5-7, sr., 14.8; DC Lanier, Port Clinton, 5-2, jr., 18.7; Kaliyah Barron, Columbus East, 5-6, so., 25.5; Brooklyn Mosher, Caledonia River Valley, 5-10, sr., 18.4; Evan Platfoot, Plain City Jonathan Alder, 5-7, jr., 16.1; Isabelle Niederst, Elyria Catholic, 5-9, jr., 13.6; Alexa Hocevar, West Geauga, 6-0, sr., 14.4; Abbie Davidson, Salem, 5-5, sr. 15.3; Naomi Benson, Streetsboro, 6-2, so., 15.3; Cam Hoover, Peninsula Woodridge, 6-0, jr., 15.1; Sophia Gregory, West Branch, 6-2, jr., 15.2; Erica King, St. Vincent-St. Mary, 5-8, jr., 10.1; Alyssa Massucci, Howland, 5-6, jr., 19.3; 13, Ashley Cudnik, Northwest, 5-10, sr., 13.7; Chelsea Evanich, Marlngton, 6-1, jr., 11.7; Bailey Acord, Norton, 5-7, sr., 16.1; Kate Sahli, Canfield, 5-8, sr., 8.8; 15, Ashley Kerekes, Copley, 5-11, sr., 14.5

Honorable Mention: Joi Williams, CVCA, 5-5, soph., 12.6; Jazmin Torres, Akron St. Vincent-St. Mary, 5-6, sr., 11.1; Chloe Neider, Struthers, 5-8, sr., 17.7; Sieasia Triplett, Girard, 5-4, sr., 12.8; Sam Stask, Aurora, 5-6, jr., 13.7; Delilah Rahe, Mogadore Field, so., 18.3; Olivia Dement, Duncan Falls Philo, 5-7, sr., 10.4 ppg; McKenna Scott, Wintersville Indian Creek, 5-6, so., 11.5; McKinzi Linscott, New Concord John Glenn, 6-2, sr., 10.6; Lauren Marmo, Carrollton, 5-8, sr., 9.0; Odessa Smith, McConnelsville Morgan, 5-4, sr. 10.3; Sadie Edwards, Steubenville, 5-9, fr., 10.7; Cameron Kaufman, Sandusky Perkins, 5-7, sr., 11.1; Alycia Middlebrooks, Fostoria, 5-9, so., 13.4; Grace Freiberger, Lima Shawnee, 5-7, jr., 20.3; Sophie Chipps, Napoleon, 5-6, sr., 12.8; Corniya Clay, Toledo Central Catholic, 5-5, jr., 13.7; Kylee Bruce, Proctorville Fairland, 5-11, jr., 8.0; Riley Medley, Marietta, 5-7, sr., 8.0; Sophie Cochran, Vincent Warren, 5-9, sr., 11.0; Amelia Uhrig, Chillicothe Unioto, 5-10, jr., 8.3; Kelli Stewart, Waverly, 5-11, sr., 14.6; Asa Holcombe, Athens, 5-7, so., 12.4; Maddie Blakeman, Circleville, 5-8, fr., 13.0; Nicole Terry, Lancaster Fairfield Union, 5-11, sr., 13.5; Elly Lewis, Lancaster Fairfield Union, 5-6, jr., 15.0; Hillery Jacobs, Washington Court House Miami Trace, 5-8, sr., 14.2; Kim Kellogg, New Lexington, 5-9, sr., 9.5; Nora Saffell, Thornville Sheridan, 6-0, jr., 11.5; A’Liyah Brock, Eastmoor Academy, 5-6, so., 12.0; Ava Gossman, Granville, 5-10, sr., 11.5; Taliyah Holmes, Heath, 5-7, sr., 12.3; Abbey Price, Richwood North Union, 5-9, jr., 10.5; Allison Price, Richwood North Union, 5-9, so., 9.9; Sofia Sheridan, Bexley, 5-10, sr., 10.2; Marissa Wilkinson, Carroll Bloom-Carroll, 5-7, jr., 14.0; Aliyah Moore, Granville, 5-6, jr., 10.1; Kiera Healy, Dayton Carroll, 6-0, fr. 14.9; Izzy Rotert, Cincinnati Mercy-McAuley, 5-10, sr., 12.9; Peyton Shafer, Goshen, 5-9, jr. 19.2; Riley Hodson, Germantown Valley View, 5-10, sr., 9.2; Riley Smith, Kettering Archbishop Alter, 6-2, jr. 11.7; Kyla Irby, Cincinnati Summit Country Day, 5-7, sr., 15.0; Claire Henry, Enon Greenon, 5-8, sr. G, 12.4; Ky’Aira Miller, Cincinnati Purcell Marian, 5-8, so. 8.7; Jayda Mosley, Cincinnati Purcell Marian, 5-8, jr., 10.2; Makenzie Chinn, Tipp City Tippecanoe, 5-6, sr., 12.5; Gracie Cosgrove, Hamilton Badin, 5-8, so., 12.7; Olivia Bauman, Eaton 6-0, sr., 6.0; Emma Neff, Dayton Oakwood, 5-10, sr., 15.3; Katie Berrey, Waynesville, 5-5, fr., 13.3; Nicci Finazzo, Gates Mills Gilmour Academy, 5-7, jr., 8.1; Maddy Triskett, Burton Berkshire, 5-7, sr., 14.0; Bella Simmons, Firelands, 5-8, sr., 11.3; Morgan Crawford, Cleveland Central Catholic, 5-8, so., 17.3; Alyssa Weber, Padua, 5-7, sr., 15.5; Lauren Valerius, Firelands, 6-0, sr., 12.1; Maggie Furst, West Geauga, 6-0, jr., 12.2; Maeve Sommerfield, Beaumont, 5-8, sr., 11.2; Leila Discenza, Fairview Park Fairview, 5-8, sr., 14.2; Lexi Rodriguez, Lorain Clearview, 5-7, so., 14.4; Kate Bollinger, Gates Mills Hawken, 5-10, sr., 13.3; Ruthie Bisson, Bay Village Bay, 5-11, sr., 10.1; Brooke Richmond, Geneva, 5-9, jr., 10.8; Katie McCollister, Ashtabula Edgewood, 5-5, jr., 12.0

* * *

2023 Ohio Prep Sports Writers Association

Division III Girls Basketball All-Ohio Teams

Player of the Year: Corri Vermilya, Loudonville

Coach of the Year: Denny Shrock, Doylestown Chippewa

First Team: Reagan Vinskovich, Belmont Union Local, , 6-2, sr., 22.4 (points per game); Torre Kildow, Belmont Union Local, 6-1, sr., 16.6; Karley Moore, Tipp City Bethel, 5-11, sr., 15.7; Rylee Leonard, Winchester Eastern Brown, 5-6, sr., 28.9; Gabrielle Stober, Rockford Parkway, 6-0, sr., 18.7; Meghan Mayotte, Worthington Christian, 5-9, sr., 19.0; Natiah Nelson, Columbus Africentric, 5-10, jr., 15.0; Abbie Riddle, Baltimore Liberty Union, 5-10, sr., 18.8; Saniyah Hall, Shaker Heights Laurel, 6-0, fr., 20.8; Mari Bickley, Shaker Heights Laurel, 5-10, sr., 15.6; Corri Vermilya, Loudonville, 5-9, jr., 29.5

Second Team: Kenli Norman, Byesville Meadowbrook, 5-6, jr., 14.0; Sierra Brinson, New Lebanon Dixie, 5-10, jr., 23.4; Gracie Barnes, Cincinnati Country Day, 5-9, sr., 16.3; Libby Evanshine, Sabina East Clinton, 5-10, sr., 17.3; Peyton Magee, Leesburg Fairfield, 5-8, sr., 19.0; Payton Johnson, Peebles, 5-7, jr., 24.0; Riley Rismiller, Coldwater, 6-5, sr., 16.2; Lyv Lindeman, Delphos Jefferson, 5-7, jr., 20.3; Katie Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-0, jr., 10.0; Jeniya Bowers, Columbus Africentric, 5-8, fr., 15.0; Janyah Bohanon, Warrensville Heights, 6-2, sr., 20.5; Addison Rhodes, Columbiana Crestview, 5-11, fr., 19.7

Third Team: Lindsey Best, Martins Ferry, 5-7, so., 16.6; Stephanie Alstaetter, Lewistown Indian Lake, 5-10, sr., 15.1; Abigail Adkins, Johnstown-Monroe, 5-10, jr., 17.2; Olivia Skillings, Mechanicsburg, 5-8, jr., 16.2; Delaney Peters, LaGrange Keystone, 5-7, sr., 14.0; Tess Conroy, Cuyahoga Heights, 5-7, sr., 19.4; Elizabeth Dunmire, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-10, fr., 21.0; Naomi Keib, Smithville, 5-11, jr., 14.7; Demi Watson, Youngstown Liberty, 5-9, sr., 19.1; Sophia Hook, Brookfield, 5-7, sr., 20.3; Annabel Rodriguez, Doylestown Chippewa, 5-9, sr., 12.8

Special Mention: Hazley Matthews, Ironton Rock Hill, 5-8, sr., 17.6; Airah Lavy, Nelsonville-York, 5-10, jr., 20.1; Emma Garrison, Adena, 5-9, jr., 16.7; Keetyn Hupp, Seaman North Adams, 6-0, sr., 13.2; Sienna Allen, Portsmouth, 5-11, fr., 19.2; Maelynn Howell, Portsmouth West, 5-11, sr., 14.1; Makenna Walker, Wheelersburg, 5-6, sr., 10.8; Kaleigh Norris, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-9, so.,10.0; Bailey Eddelman, Uhrichsville Claymont, 5-6, sr.,16.0; Emmie Duskey, Beverly Fort Frye, 5-4, so., 12.4; Kelley Masloski, West Lafayette Ridgewood, sr. 5-9, 14.0; Pam Kandrach, Rayland Buckeye Local, 5-9, jr., 17.0; Kylie Wells, Middletown Madison, 6-1, jr., 11.8; Liv Thompson, Camden Preble Shawnee, 5-7, sr., 16.7; Campbell Jewell, Camden Preble Shawnee, 5-6, sr., 13.2; Jenna Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 5-6, so., 13.9; Megan Zimmerman, Cincinnati Country Day, 5-8, jr., 16.1; Carrie Zeedyk, Sherwood Fairview, 5-3, sr., 15.6; Emerson Gray, Liberty Center, 5-7, jr., 11.8; Mia Hurst, Huron, 5-9, sr., 13.0; Eden Palomo, Castalia Margaretta, 5-5, jr., 11.7; Leila Carter, Columbus International, 5-7, fr., 25.5; Addie DeLong, Mechanicsburg, 5-6, jr., 17.5; Maliyah Lofton, Canal Winchester Harvest Prep, 5-6, fr., 14.0; Macy Miller, Milford Center Fairbanks, 5-11, sr., 9.8; Shariah Gailes, Brooklyn, 5-11, sr., 17.7; Laura McCoy, Garrettsville Garfield, 5-8, sr., 15.3; Riley Kubitz, Sullivan Black River, 5-7, jr., 22.4; Aaliyah Foster, Youngstown Liberty, 5-5, sr., 18.9; Addesa Miller, Apple Creek Waynedale, 5-7, jr. 12.8; Caitlin Titler, Wooster Triway, 5-8, jr. 14.7; Abby Henegar, Doylestown Chippewa, 5-8, sr., 10.6; Alyssa Geiser, Apple Creek Waynedale, 5-7, jr. 11.0; Luvrain Gaskins, Columbiana Crestview, 6-0, so., 11.6; Maggie Pavlansky, Cortland Lakeview, 5-8, sr., 13.8; Mary Brant, Poland, 5-9, jr., 12.4

Honorable Mention: Madi Singer, Smithville, 5-8, soph., 10.2; Nadia Lough, Rootstown, so., 14.1; Rose Couts, Atwater Waterloo, sr., 14.6; Karly Launder, Byesville Meadowbrook., 5-9, jr., 10.2 ppg; Josie Creighton, Old Washington Buckeye Trail, 5-11, sr., 11.3; Zara Harveth, Bellaire, 5-6, so. 14.4; Peyton Roberts, Beaver Local, 5-10, jr., 17.4; Savannah Bartlett, Coshocton, 5-9, sr., 14.0; Lexi Tucci, Magnolia Sandy Valley, 5-10, jr., 11.8; Leah Bourquin, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-7, so., 9.2; Caitlyn Drake, Zanesville West Muskingum, 5-10 sr., 8.1; Sasha Busey, Van Buren, 5-10, sr. 16.3; Kaidance Iles, Upper Sandusky, 6-0, sr., 11.2; Allison Hughes, Rockford Parkway, 6-2, sr., 11.0; Allison Rhodes, Sherwood Fairview, 5-10, sr., 15.0; Syana Sivongsak, Willard, 5-1, sr., 10.9; Savana Brooks, Harrod Allen East, 5-8, jr., 15.0; Cara Frank, Bloomdale Elmwood, 5-9, sr., 13.5; Kayla Buehler, Pemberville Eastwood, 5-7, jr., 13.9; Grace Walton, Upper Sandusky, 5-3, so., 10.3; Lilly Wortman, Bellville Clear Fork, 5-5, sr., 8.3; Karsyn Erford, Ottawa-Glandorf, 5-7, fr., 9.3; Gracie Shepherd, Haviland Wayne Trace, 6-0, sr., 10.4; Sami Scoles, Bluffton, 5-9, sr., 14.9; Lauren French, Delphos Jefferson, 6-3, sr., 8-5; Jaelle Keller, Castalia Margaretta, 5-5, sr., 8.4; Grace Stucky, Bucyrus Wynford, 5-7, sr., 11.0; Hadyn Bailey, Ironton Rock Hill, 5-5, sr., 12.1; Sophi Hutchinson, Chesapeake, 5-6, fr., 18.7; Kate Ball, Chesapeake, 5-5, so., 10.6; Rylee Lisle, Meigs, 6-1, sr., 17.0; Gabby Pernell, Chillicothe Southeastern, 5-5, jr., 13.5; Emma Hinshaw, Chillicothe Huntington, 5-8, jr., 10.0; Natalie Cooper, Piketon, 5-10, sr., 11.8; Addison West, Lynchburg-Clay, 5-11, jr., 13.6; Jade Massey, Lynchburg-Clay, 5-9, jr., 12.5; Faith Donley, Leesburg Fairfield, 5-6, jr., 12.4; Kenlie Jones, Seaman North Adams, 5-2, jr., 11.8; Skylar Zimmerman, South Webster, 5-6, jr., 15.7; Daysha Reid, Portsmouth, 5-6, so., 14.9; Emma Sayre, Portsmouth West, 5-2, jr., 8.7; Madison Whittaker, Wheelersburg, 5-5, sr., 12.9; Emily Buckley, Amanda-Clearcreek, 5-9, sr., 13.0; Chai Dobbs-Euans, Grandview Heights, 6-0, sr., 13.2; Hope Orders, Columbus Ready, 5-7, sr., 15.1; Avah Steele, Marion Pleasant, 5-9, so., 14.5; Christyn Anthony, Harvest Prep, 5-9, sr., 13.0; Cally Carpenter, Fredericktown, 5-7, so., 15.1; Jamie Custer, Worthington Christian, 5-6, jr., 10.0; Abbie Dickson, Utica, 5-5, so., 15.2; Carly Lehman, Fairbanks, 5-8, sr., 12.0; Tatum Lusher, Grandview, 5-9, fr., 16.0; Brooke Mannon, West Jefferson, 5-11, sr., 14.8; Alexis Neal, Georgetown, 5-8, sr. F, 12.2; Abby Yukon, St. Paris Graham, 5-7, sr. G, 14.9; Ranlei Freeman, Finneytown, 5-7, sr., 15.8; Chaley Wade, West Liberty-Salem, 5-10, jr., 10.5; Emma Yeager, Clermont Northeastern, 5-9, fr., 10.1; Jenna Dirksen, Versailles, 5-9, jr., 9.2; McKayah Musselman, Casstown Miami East, 6-1, jr., 9.3; Sammy Welty, Cincinnati Madeira, 6-0, sr., 13.8; Ella Campbell, Middletown Madison, 6-1, sr., 9.5; Harlee Howard, Camden Preble Shawnee 5-10, sr., 11.7; Jordan Collom, Sabina East Clinton, 5-2, jr., 7.1; Breanna Cobb, Anna, 5-6, jr., 12.1; Ava Gabriel, Wickliffe, 5-7, so., 22.7; Brooke Lehmkuhl, Wellington, 6-0, so., 14.1; Elise Champagne, Columbia, 5-7, jr., 12.0; Paris Gilmore, Warrensville Heights, 5-7, sr., 17.2; Mia Sassano, Mentor Lake Catholic, 5-5, sr., 14.1; Margaret Jones, Shaker Heights Laurel, 5-10, sr., 6.3; Brooklyn Barber, LaGrange Keystone, 5-10, so., 11.0

* * *

2023 Ohio Prep Sports Writers Association

Division IV Girls Basketball All-Ohio Teams

Player of the Year: Rylee Sagester, New Madison Tri-Village

Coach of the Year: Brad Gray, New Madison Tri-Village

First Team: Maddie Powers, Malvern, 5-6, sr., 25.8 (points per game); Kelsey Harlan, Hannibal River, 5-5, jr., 20.0; Rylee Sagester, New Madison Tri-Village, 5-6, sr., 21.7; Morgan Hunt, New Madison Tri-Village, 5-10, sr., 14.4; Ava Turner, Fort Loramie, 5-7, sr., 11.5; Annie Dettwiller, Portsmouth Notre Dame, 6-1, sr., 11.7; Kendall Braden, Toledo Christian, 5-8, jr., 22.4; Shelby Grover, Lucas, 5-9, sr., 22.0; Sophia Kline, Sugar Grove Berne Union, 6-2, sr., 21.4; Kara McFadden, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-3, sr., 28.0; Jacey Mullen, New Middletown Springfield, 5-10, sr., 17.2

Second Team: Ashley Mullet, Berlin Hiland, 5-6, jr., 16.7; Reese Triplett, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic, 5-8, sr., 19.0; Cece Borchers, Russia, 5-9, sr., 12.9; Morgan Lyons, Crown City South Gallia, 5-8, jr., 16.8; Mackenzie Royal-Davis, Toledo Christian, 6-0, jr., 15.4; Cali Gregory, Convoy Crestview, 5-10, jr., 20.3; Ellie Bruce, Lancaster Fisher Catholic, 6-2, jr., 16.6; Baylee Mirgon, Sugar Grove Berne Union, 5-11, sr., 16.0; Alyssa Cevera, Ashtabula St. John, 5-6, jr., 19.5; Ashley Shroades, Salineville Southern Local, 5-4, jr., 25.0

Third Team: Mya Leach, Sarahsville Shenandoah, 5-6, jr., 18.4; Riley Thomas, Strasburg-Franklin, 5-11, so., 15.1; Torie Richards, New Madison Tri-Village, 5-7, sr. 12.7; Taylee Woodbury, Union City Mississinawa Valley, 5-4, so., 15.7; Kelsey Vollrath, South Charleston Southeastern, 6-0, sr., 17.1; Ryley Kantzer, New Washington Buckeye Central, 5-7, sr., 10.0; Macey Bauder, Elmore Woodmore, 5-4, sr., 16.2; Whitney Langhals, Leipsic, 5-5, sr., 14.2; Nisey Darden, Richmond Heights, 5-10, jr., 11.0; Katie Grexa, Badger, 5-10, jr. 20.0; Maren McCallister, Circleville New Hope Christian, 5-11, sr., 24.5

Special Mention: Lauryn Auchmuty, Columbus Grove, 5-7, so., 17.2; Alexis Rippel, Mansfield Christian, 5-9, sr., 17.9; Kate Siesel, New Washington Buckeye Central, 5-6, sr., 14.0; Avae Unrast, Maria Stein Marion Local, 5-6, so., 10.8; Emilee Rowland, New London, 5-10, jr., 11.7; Grace Lamoreaux, Greenwich South Central, 5-8, jr., 10.6; Sage Woolace, Stryker, 5-3, sr., 17.9; Carlie Foos, Kansas Lakota, 5-5, sr., 13.4; Ally Schindler, Defiance Ayersville, 5-10, jr., 13.2; Libbie Baker, West Unity Hilltop, 6-1, so., 20.7; Ada Christman, Hamler Patrick Henry, 6-0, fr., 8.9; Alyssa Rishty, Tiffin Calvert, 5-9, so., 17.9; Emily Klopp, Sycamore Mohawk, 6-3, sr., 14.0; Ady Stewart, Carey, 5-8, sr., 12.7; Chloe Homan, New Bremen, 6-0, jr., 12.5; Kendall Sury, Waterford, 5-8, so., 10.3; Kenzi Ferneau, Latham Western, 5-3, sr., 18.1; Cadence Williams, New Boston Glenwood, 5-8, sr., 19.0; Voni Bethel, Lancaster Fisher Catholic, 5-7, jr., 12.9; Madilyn Elson, Mount Gilead, 5-4, sr., 13.8; Addy Beard, Delaware Christian, 5-9, so., 13.6; Kyle Gibson, Newark Catholic, 5-7, jr., 14.0; Gentry Brown, Shadyside, 5-9, sr., 19.0; Rylee Putt, Sugarcreek Garaway 5-2 sr., 13.7; Rilee Terry, Lewisburg Tri-County North, 6-0, sr., 12.0; Angela Jones, Felicity-Franklin, 5-5, sr., 21.2; Kinyia Lindsay, Cincinnati St. Bernard-Elmwood Place, 5-9, sr., 15.5; Marshae Hill, Cornerstone Christian, 5-5, sr., 11.6; Chloe Meng, Elyria First Baptist Christian School, 5-2, sr., 11.3; Lovey Walker, Cornerstone Christian, 5-7, sr., 9.4; Honor Hall, Richmond Heights, 5-10, fr., 10.0; Ella Lunsford, Dalton, 5-8, sr., 12.7; Brook McIntyre, Mogadore, 5-3, jr., 19.0; Brooke Schantz, Berlin Center Western Reserve, 5-4, sr., 12.5; Brooke Bauer, Mathews, 5-7, sr., 18.5; Alyvia Hughes, Berlin Center Western Reserve, 5-9, jr., 9.5; Madison Lesnak, New Middletown Springfield, 5-10, sr., 6.9; Savannah Procick, Lowellville, 5-5, sr., 12.0

Honorable Mention: Rylee Knight, Hannibal River, 5-9, sr., 13.0; Abby Thompson, Woodsfield Monroe Central, 5-10, sr, 10.0; Emma Debo, Malvern, 5-6, jr., 10.2; Ellen Rohde, Steubenville Catholic Central, 5-10, sr. 8.1; Ally Miller, Strasburg-Franklin, 6-0, fr., 8.5; Mallory Stutzman, Berlin Hiland, 5-10, jr.,11.9; Jenna McLaughlin, Zanesville Bishop Rosecrans, 6-2, sr., 9.1; Kara Ramsey, New Matamoras Frontier, 5-6, sr., 12.8; Aewyn McMichael, Antwerp, 5-5, jr., 14.8; Kelaysia Harris, Toledo Maumee Valley, 5-9, so., 14.6; Olivia Bishop, Bascom Hopewell-Loudon, 5-9, so., 12.0; Cassidy Foos, Kansas Lakota, 5-8, jr., 10.0; Camille Hovest, Kalida, 5-9, sr., 11.6; Courtney Sumner, Ada, 5-5, sr., 16.0; Maria Maringer, Lakeside Danbury, 5-5, jr., 11.4; Mariah Bonham, Mt. Blanchard Riverdale, 5-9, so., 15.5; Paige McVetta, Cory-Rawson, 5-6, sr., 15.1; Lilly Barhorst, Minster, 5-11, jr., 10.7; Lindsey Koenig, Maria Stein Marion Local, 5-10, sr., 9.6; Avery McFadden, Paint Valley, 5-6, sr., 10.0; Desiree Simpson, Symmes Valley, 5-9, jr., 10.0; Avery Wagner, Waterford, 6-4, so., 11.6; Emma Clary, Crown City South Gallia, 5-11, so., 13.8; Erica Durst, Reedsville Eastern, 5-9, sr., 14.0; Sydney Reynolds, Reedsville Eastern, 5-9, sr., 17.9; Jaylie Parr, Whiteoak, 5-7, jr., 12.7; Madison Montgomery, Lucasville Valley, 5-10, sr., 13.0; Maggie Swayne, Portsmouth Clay, 5-8, sr., 13.1; Gracie Ashley, Portsmouth Notre Dame, 5-10, jr., 10.0; Ava Albert, Fisher Catholic, 5-6, jr., 12.9; Brianna Hubbard, Granville Christian, 5-6, jr., 9.8; Fini Kaiser, Newark Catholic, 6-0, so., 13.1; Ella Proper, Danville, 5-6, jr., 12.7; Elodie Ware, Wellington, 5-10, so., 13.1; Faith White, Mount Gilead, 5-6, so., 9.2; Kiley Wray, Madison Christian, 5-7, jr., 13.7; Avery Brandewie, Fort Loramie, 5-10, so., 12.0; Maggie Anderson, Covington, 6-0, so., 14.8; McKinley Reichert, Jackson Center 5-11, so., 11.9; Kate Sherman, Russia, 6-1, sr., 9.2; Anne Murphy, Fayetteville-Perry, 5-8, sr., 16.3; Kaylin Davis, Cincinnati Christian, 5-6, fr., 10.4; Jordyn Smoot, Springfield Catholic Central, 5-10, jr., 11.7; Kynnedi Hager, New Madison Tri-Village, 6-3, fr., 8.5; Mackenzea Townsend, Union City Mississinawa Valley, 6-1, jr., 9.1; Hannah Webster, Lewisburg Tri-County North, 6-0, jr. 10.7; Molly Mossing, Cedarville, 6-0, jr., 14.8; Carlie Besecker, Covington, 5-10, jr., 10.2; Jaylah Smith, Cincinnati Lockland, 5-10, so., 8.5; Miya Johnson, Richmond Heights, 5-4, so., 8.0; Kate Burman, Elyria First Baptist Christian School, 5-5, fr., 10.0; Micky Zheng, Ashtabula St. John, 5-7, fr., 8.0; Sam Yowell, Fairport Harbor Fairport Harding, 5-8, sr., 8.4; Ashia Robinson, Richmond Heights, 5-7, sr., 11.0; Ava Darney, Warren John F. Kennedy, 5-10, jr., 17.0; Jameka Brungard, New Middletown Springfield, 5-11, soph., 9.4