2022 Southeast District softball tournament seedings


Staff Report



Division II

Sectional Semifinals

No. 16 Chillicothe vs. No. 17 McClain — May 7, 12:00 p.m.

No. 15 Meigs vs. No. 18 Miami Trace — May 7, 12:00 p.m.

No. 14 Waverly vs. No. 19 Marietta — May 7, 12:00 p.m.

Sectional Finals

No. 1 Unioto vs. winner of No. 16 Chillicothe/No. 17 McClain — May 9, 5:00 p.m.

No. 8 Warren vs. No. 9 Gallia Academy — May 9, 5:00 p.m.

No. 4 Hillsboro vs. No. 13 Jackson — May 9, 5:00 p.m.

No. 5 Athens vs. No. 12 Washington Court House — May 9, 5:00 p.m.

No. 2 Sheridan vs. winner of No. 15 Meigs/No. 18 Miami Trace — May 9, 5:00 p.m.

No. 7 Fairfield Union vs. No. 10 Logan Elm — May 9, 5:00 p.m.

No. 3 Vinton County vs. winner of No. 14 Waverly/No. 19 Marietta — May 9, 5:00 p.m.

No. 6 Circleville vs. No. 11 River Valley — May 9, 5:00 p.m.

Division III

Sectional Semifinals — Unioto #3

No. 24 Federal Hocking vs. No. 25 Piketon — May 10, 5:00 p.m.

No. 19 Coal Grove vs. No. 30 Huntington — May 10, 5:00 p.m.

No. 18 New Lexington vs. No. 31 North Adams — May 10, 5:00 p.m.

Sectional Semifinals — Unioto #2

No. 23 Oak Hill vs. No. 26 West Union — May 10, 5:00 p.m.

No. 20 Eastern Brown vs. No. 29 Lynchburg-Clay — May 10, 5:00 p.m.

Sectional Semifinals — Unioto #1

No. 22 Chesapeake vs. No. 27 Alexander — May 10, 5:00 p.m.

No. 21 South Point vs. No. 28 Minford — May 10, 5:00 p.m.

Sectional Finals — Unioto #3

No. 1 Wheelersburg vs. winner of No. 24 Federal Hocking/No. 25 Piketon — May 12, 5:00 p.m.

No. 12 Northwest vs. No. 13 Rock Hill — May 12, 5:00 p.m.

No. 6 Adena vs. winner of No. 19 Coal Grove/No. 30 Huntington — May 12, 5:00 p.m.

No. 7 Ironton vs. winner of No. 18 New Lexington/No. 31 North Adams — May 12, 5:00 p.m.

Sectional Finals — Unioto #2

No. 2 Portsmouth West vs. winner of No. 23 Oak Hill/No. 26 West Union — May 12, 5:00 p.m.

No. 11 Nelsonville-York vs. No. 14 Eastern Meigs — May 12, 5:00 p.m.

No. 5 Fairfield vs. winner of No. 20 Eastern Brown/No. 29 Lynchburg-Clay — May 12, 5:00 p.m.

No. 8 Westfall vs. No. 17 Valley — May 12, 5:00 p.m.

Sectional Finals — Unioto #1

No. 3 Wellston vs. winner of No. 22 Chesapeake/No. 27 Alexander — May 12, 5:00 p.m.

No. 10 Crooksville vs. No. 15 Fairland — May 12, 5:00 p.m.

No. 4 Portsmouth vs. winner of No. 21 South Point/No. 28 Minford — May 12, 5:00 p.m.

No. 9 Southeastern vs. No. 16 Zane Trace — May 12, 5:00 p.m.

Division IV

Sectional Semifinals — Rio Grande #2

No. 16 New Boston vs. No. 17 Trimble — May 9, 5:00 p.m.

Sectional Semifinals — Rio Grande #1

No. 15 Green vs. No. 18 Western — May 9, 5:00 p.m.

No. 14 Eastern Pike vs. No. 19 East — May 9, 5:00 p.m.

Sectional Finals — Rio Grande #2

No. 1 Notre Dame vs. winner of No. 16 New Boston/No. 17 Trimble — May 11, 5:00 p.m.

No. 8 Miller vs. No. 9 Peebles — May 11, 5:00 p.m.

No. 4 Symmes Valley vs. No. 13 Whiteoak — May 11, 5:00 p.m.

No. 5 Manchester vs. No. 12 Paint Valley — May 11, 5:00 p.m.

Sectional Finals — Rio Grande No. 1

No. 2 Clay vs. winner of No. 15 Green/No. 18 Western — May 11, 5:00 p.m.

No. 7 Waterford vs. No. 10 Southern — May 11, 5:00 p.m.

No. 3 Belpre vs. winner of No. 14 Eastern Pike/No. 19 East — May 11, 5:00 p.m.

No. 6 South Webster vs. No. 11 South Gallia — May 11, 5:00 p.m.

https://www.portsmouth-dailytimes.com/wp-content/uploads/sites/28/2022/05/web1_ohsaa.jpg

Staff Report

© 2022 Portsmouth Daily Times, all rights reserved

© 2022 Portsmouth Daily Times, all rights reserved