2021-22 all-Southern Ohio Conference boys and girls teams


GIRLS BASKETBALL

SOC I — First Team

Annie Dettwiller, Notre Dame

Gracie Ashley, Notre Dame

Ella Kirby, Notre Dame

Desiree Simpson, Symmes Valley

Jenna Malone, Symmes Valley

Kenzi Ferneau, Western

Jordyn Rittenhouse, Western

Bella Whaley, Ironton St. Joe

Kasey Kimbler, Green

Mackenzie Whitley, New Boston

Morgan McCoy, Clay

Felicia Smith, East

Second Team

Kamryn Bradford, Notre Dame

Katie Strickland, Notre Dame

Kylee Thompson, Symmes Valley

Jordan Ellison, Symmes Valley

Taylor Grooms, Western

Laiken Unger, Ironton St. Joe

Gracie Damron, Ironton St. Joe

Anna Knapp, Green

Kaylee Christian, Green

Dylan O’Rourke, New Boston

Kyleigh Oliver, Clay

Savannah Dingess, East

Coach of the Year

J.D. McKenzie, Notre Dame

Player of the Year

Annie Dettwiller, Notre Dame

Co-Defensive Player of the Year

Annie Dettwiller, Notre Dame

Taylor Grooms, Western

SOC II — First Team

Alaina Keeney, Wheelersburg

Makenna Walker, Wheelersburg

Lexi Rucker, Wheelersburg

Bri Claxon, South Webster

Skylar Zimmerman, South Webster

Emma Sayre, West

Lexi Deaver, West

Kelli Stewart, Waverly

Chloe Chambers, Oak Hill

Lindsee Williams, Minford

Haley Whitt, Valley

Ava Jenkins, Northwest

Addison Cochenour, Eastern

Second Team

Madison Whittaker, Wheelersburg

Macee Eaton, Wheelersburg

Faith Maloney, South Webster

Bella Claxon, South Webster

Maelynn Howell, West

Bailey Vulgamore, Waverly

Ava Little, Waverly

Brooke Howard, Oak Hill

Baylee Howell, Oak Hill

Kynedi Davis, Minford

McKenna Dunham, Valley

Kloe Montgomery, Northwest

Abby Cochenour, Eastern

Coach of the Year

Dusty Spradlin, Wheelersburg

Co-Players of the Year

Bri Claxon, South Webster

Alaina Keeney, Wheelersburg

Co-Defensive Players of the Year

Emma Sayre, West

Ava Jenkins, Northwest

BOYS BASKETBALL

SOC I — First Team

Brayden Webb, Symmes Valley

Levi Best, Symmes Valley

Caden Brammer, Symmes Valley

Kolten Miller, Western

Chase Carter, Western

Noah Whitt, Western

Johnathan Strickland, Notre Dame

Jermaine Powell, Notre Dame

Levi Sampson, Green

Grady Jackson, New Boston

Kai Coleman, Ironton St. Joe

Malachi Loper, Clay

Austin Baughman, East

Second Team

Grayson Walsh, Symmes Valley

Ethan Patterson, Symmes Valley

Reed Brewster, Western

Drew Haggy, Western

Dominic Sparks, Notre Dame

Abe McBee, Green

Gabe McBee, Green

Brady Voiers, New Boston

Myles Beasley, New Boston

Elijah Rowe, Ironton St. Joe

Gavin Cayton, Clay

Keagan Jackson, East

Co-Coaches of the Year

Alvin Carpenter, Symmes Valley

Doug Williams, Western

Player of the Year

Noah Whitt, Western

Defensive Player of the Year

Levi Best, Symmes Valley

SOC II — First Team

Trey Robertson, Waverly

Will Futhey, Waverly

Mark Stulley, Waverly

Trenton Zimmerman, Minford

Myles Montgomery, Minford

George Arnett, Valley

Jace Copley, Valley

Trae Zimmerman, South Webster

Eli Swords, Wheelersburg

Connor Lintz, Northwest

Jesse Dixon, West

Neil Leist, Eastern

Aidan Hall, Oak Hill

Second Team

Wade Futhey, Waverly

Hudson Kelly, Waverly

Devin Parker, Minford

Adam Crank, Minford

Bryce Stuart, Valley

Cam Carpenter, South Webster

Eli Roberts, South Webster

Cooper McKenzie, Wheelersburg

Josh Clark, Wheelersburg

Tanner Bolin, Northwest

Ryan Sissel, West

Brennen Slusher, Eastern

Kade Kinzel, Oak Hill

Coach of the Year

Travis Robertson, Waverly

Player of the Year

Trey Robertson, Waverly

Co-Defensive Players of the Year

Mark Stulley, Waverly

Trenton Zimmerman, Minford

https://www.portsmouth-dailytimes.com/wp-content/uploads/sites/28/2022/03/web1_Southern-Ohio-Conference-_-Logo-1.jpg