2021 Southeast District Division III, IV volleyball sectional matchups


Division III — Sectional Semifinals

No. 24 Piketon vs. No. 25 Oak Hill — 10/19 6:00 p.m.

No. 19 Wellston vs. No. 30 Crooksville — 10/19 6:00 p.m.

N. 18 Eastern Brown vs. No. 31 Lynchburg-Clay — 10/19 6:00 p.m.

No. 23 Federal Hocking vs. No. 26 Ironton — 10/19 6:00 p.m.

No. 20 Coal Grove vs. No. 29 Valley — 10/19 6:00 p.m.

No. 22 Chesapeake vs. No. 27 Minford — 10/19 6:00 p.m.

No. 21 West Union vs. No. 28 Rock Hill — 10/19 6:00 p.m.

Division III — Sectional Finals

No. 1 Adena vs. the winner of No. 24 Piketon/No. 25 Oak Hill — 10/21 6:00 p.m.

No. 12 Portsmouth vs. No. 13 Eastern Meigs — 10/21 6:00 p.m.

No. 6 Northwest vs. winner of No. 19 Wellston/No. 30 Crooksville — 10/21 6:00 p.m.

No. 7 Nelsonville-York vs. winner of No. 18 Eastern Brown/No. 31 Lynchburg Clay — 10/21 6:00 p.m.

No. 2 Zane Trace vs. winner of No. 23 Federal Hocking/No. 26 Ironton — 10/21 6:00 p.m.

No. 11 Fairfield vs. No. 14 Fairland — 10/21 6:00 p.m.

No. 5 Wheelersburg vs. winner of No. 20 Coal Grove/No. 29 Valley — 10/21 6:00 p.m.

No. 8 North Adams vs. No. 17 Alexander — 10/21 6:00 p.m.

No. 3 Westfall vs. winner of No. 22 Chesapeake/No. 27 Minford — 10/21 6:00 p.m.

No. 10 New Lexington vs. No. 15 South Point — 10/21 6:00 p.m.

No. 4 Huntington vs. winner of No. 21 West Union/No. 28 Rock Hill — 10/21 6:00 p.m.

No. 9 Southeastern vs. No. 16 Portsmouith West — 10/21 6:00 p.m.

Division IV — Sectional Semifinals

No. 17 Green vs. No. 16 Belpre — 10/18 6:00 p.m.

No. 18 Miller vs. No. 15 South Gallia — 10/18 6:00 p.m.

No. 19 Sciotoville vs. No. 14 Western — 10/18 6:00 p.m.

Division IV — Sectional Finals

No. 1 South Webster vs. winner of No. 16 Belpre/No. 17 Green — 10/20 6:00 p.m.

No. 8 Whiteoak vs. No. 9 Peebles — 10/20 6:00 p.m.

No. 4 Notre Dame vs. No. 13 Eastern Pike — 10/20 6:00 p.m.

No. 5 Paint Valley vs. No. 12 Clay — 10/20 6:00 p.m.

No. 2 Trimble vs. winner of No. 15 South Gallia/No. 18 Miller — 10/20 6:00 p.m.

No. 7 Waterford vs. No. 10 Symmes Valley— 10/20 6:00 p.m.

No. 3 New Boston vs. winner of No. 14 Western/No. 19 Sciotoville — 10/20 6:00 p.m.

No. 6 Southern vs. No. 11 Manchester — 10/20 6:00 p.m.

https://www.portsmouth-dailytimes.com/wp-content/uploads/sites/28/2021/10/web1_ohsaa-2.jpg