2020-21 District 14 Coaches Association Girls all-District honors


Staff Report



Division II — First Team

Kenzie McConnell, Circleville senior

Zoiee Smith, Waverly senior

Brianna Weller, McClain senior

Magarah Bloom, Miami Trace senior

Paige Carter, Waverly senior

Division II — Second Team

Jaylah Captain, Circleville senior

Gracie Dean, Hillsboro junior

Avery Miller, Unioto junior

Gracee Stewart, Miami Trace senior

Emma Stegbauer, McClain senior

Riley Schultz, Logan Elm senior

Division II — Honorable Mention

Jacey Harding, Chillicothe sophomore

Morgan Blakeman, Circleville sophomore

Bryanna Bledsoe, Hillsboro junior

Anna Johnson, Logan Elm sophomore

Jaelyn Pitzer, McClain senior

Delany Eakins, Miami Trace senior

Carissa Wheeler, Unioto junior

Emily Semler, Washington Court House senior

Carli Knight, Waverly senior

Division II — Player of the Year

Kenzie McConnell, Circleville senior

Division II — Coach of the Year

John Bonifield, Waverly

Division II North/South All-Star Game

Kenzie McConnell, Circleville – representative

Zoiee Smith, Waverly — alternate

Division II — Girls Assistant Coach of the Year

Shayne Combs, Paint Valley

* * *

Division III — First Team

Kaylee Darnell, Wheelersburg senior

Rylee Leonard, Eastern Brown sophomore

Allison Basye, Huntington junior

DeLaney Harper, North Adams senior

Macie Graves, Southeastern senior

Emma Fouch, Fairfield junior

Division III — Second Team

Jadyn Smith, Adena junior

Sierra Benney, Lynchburg-Clay senior

Livi Shonkwiler, Minford senior

Haidyn Wamsley, Northwest senior

Alaina Keeney, Wheelersburg junior

Division III — Third Team

Emma Garrison, Adena freshman

Mackenzie Gloff, Eastern Brown junior

Wylie Shipley, North Adams senior

Eden Cline, Portsmouth West junior

Mahaley Farmer, Westfall senior

Division III — Honorable Mention

Sydney Foglesong, Adena sophomore

Emma Prine, Eastern Brown junior

Braylynn Haines, Fairfield junior

Katie Hirsch, Huntington senior

Jade Massey, Lynchburg-Clay freshman

Kynedi Davis, Minford freshman

Braylie Jones, North Adams senior

Val Copas, Northwest senior

Bailey Vulgamore, Piketon sophomore

Nia Trinadad, Portsmouth junior

Lexi Deaver, Portsmouth West sophomore

Cidney Huff, Southeastern senior

Haley Whitt, Valley junior

Alexa Rowe, West Union junior

Marissa Mullins, Westfall junior

Ellie Kallner, Wheelersburg senior

Lauren Lane, Zane Trace senior

Division III — Player of the Year

Kaylee Darnell, Wheelersburg senior

Division III — Coach of the Year

Andrew Day, Adena

* * *

Division IV — First Team

Jacey Justice, Peebles senior

Ava Hassel, Notre Dame senior

Abby Cochenour, Eastern junior

Claire Dettwiller, Notre Dame senior

Olivia Smith, Paint Valley junior

Lilly Grey, Peebles senior

Brooke Kennedy, Manchester senior

Bri Claxon, South Webster junior

Division IV — Second Team

Shelby Easter, New Boston senior

Kasey Kimbler, Green junior

Payton Johnson, Peebles freshman

Faith Maloney, South Webster junior

Division IV — Third Team

Kame Sweeney, Green senior

Emily Sweeney, Manchester senior

Isabel Cassidy, Notre Dame senior

Abbi Stanforth, Paint Valley junior

Kenzi Ferneau, Western sophomore

Division IV — Honorable Mention

Shaley Munion, Clay senior

Addison Cochenour, Eastern Pike junior

Anna Knapp, Green sophomore

Yasmin Lucas, Manchester senior

MacKenzie Whitley, New Boston junior

Annie Dettwiller, Notre Dame sophomore

Hanna Uhrig, Paint Valley junior

Marissa Moore, Peebles sophomore

Skylar Zimmerman, South Webster freshman

Brooklyn Tackett, Western senior

Jaylie Parr, Whiteoak freshman

Division IV — Co-Players of the Year

Jacey Justice, Peebles

Ava Hassel, Notre Dame

Division IV — Coach of the Year

J.D. McKenzie, Notre Dame

Division III and IV North/South All-Star Game

Jacey Justice, Peebles — representative

Kaylee Darnell, Wheelersburg — alternate

Staff Report

© 2021 Portsmouth Daily Times, all rights reserved

© 2021 Portsmouth Daily Times, all rights reserved