District 14 volleyball honors: Barney, Maloney named district POTY


Barney, Maloney named district POTY

Staff Report



Division 1 & 2

First Team

Kenzie McConnell, Circleville — Player of the Year

Olivia Fliehman, Miami Trace

Kacey Pierce, Unioto

Carli Knight, Waverly

Jayla Parsons, Circleville

Kaiya Elsea, Logan Elm

Second Team

Olivia Spillers, Fairfield Union

Stephanie Hirsch, Chillicothe

Chloe Scott, Miami Trace

Ava Eldridge, Unioto

Brittney Wilson, Washington Court House

Gracie Dean, Hillsboro

Honorable Mention

Gracey Ferguson, Miami Trace

Laura Robinson, Miami Trace

Katie Conner, Chillicothe

Aaralyne Estep, Washington Court House

Alaina Berkfield, Fairfield Union

Sarah Thompson, Waverly

Morgan Blakeman, Circleville

Maddy Crawford, McClain

Coach of the Year

Doug Mace, Miami Trace

Division 3

First Team

Kylee Barney, Wheelersburg – Player of the Year

Jenna Martin, Adena

Marissa Mullins, Westfall

Haidyn Wamsley, Northwest

Kristin Phillips, Westfall

Megan Steele, Huntington

Second Team

Camryn Carroll, Adena

Hannah Lougheed, Southeastern

Lauren Jolly, Wheelersburg

Alli Bennett, Zane Trace

Delaney Harper, North Adams

Ally Coriell, Minford

Third Team

Layla Hattan, Fairfield

Reagan Lewis, Northwest

Sierra Kendall, North Adams

Ellie Harper, Adena

Emily Boggs, Wheelersburg

Allison Basye, Huntington

Honorable Mention

Claire Latham, Westfall

Laynee Hill, Zane Trace

Lexie Lockwood, Southeastern

Madison Perry, Portsmouth

Kaylee Darnell, Wheelersburg

Katie Hirsch, Huntington

Wylie Shipley, North Adams

Ari DaRif, Adena

Lexie Scott, Zane Trace

Ava Jenkins, Northwest

Eden Cline, Portsmouth West

Livi Shonkwiller, Minford

Coach of the Year

Laura Smith, Adena

Division 4

First Team

Faith Maloney, South Webster – Player of the Year

Claire Detwiller, Notre Dame

Ava Hassel, Notre Dame

Briana Claxon, South Webster

Skylar White, Eastern

Jacey Justice, Peebles

Second Team

Olivia Smith, Paint Valley

Graciana Claxon, South Webster

Shelby Easter, Glenwood

Andee Lester, Eastern

Shaley Munion, Clay

Gwen Messer, South Webster

Honorable Mention

Kame Sweeney, Green

Annie Dettwiller, Notre Dame

Brooklyn Leedy, Western

Kaitlin Potts, Paint Valley

Isabelle Claxon, South Webster

Kenzi Ferneau, Western

Averi McFadden, Paint Valley

Grace Smith, East

Brooke Kennedy, Manchester

Paige Davis, Western

Jeanette Cox, Whiteoak

Coach of the Year

Darcee Claxon, South Webster

Senior All-Stars

Division 1 & 2

Kenzie McConnell

Olivia Fliehman

Kacey Pierce

Carli Knight

Jayla Parsons

Olivia Spillers

Stephanie Hirsch

Chloe Scott

Brittney Wilson

Division 3

Kylee Barney

Haidyn Wamsley

Kristin Phillips

Lauren Jolly

Alli Bennett

Delaney Harper

Ally Coriell

Layla Hattan

Emily Boggs

Division 4

Claire Detwiller

Ava Hassel

Skylar White

Jacey Justice

Shelby Easter

Andee Lester

Shaley Munion

Gwen Messer

Barney, Maloney named district POTY

Staff Report