Studio wins award


Tammy Jo’s Studio won Top Primary Studio, Top Secondary Studio and Top Intermediate Studio here at the 2017 Kids Artistic Revue Regional Dance Competition at Princeton High School on April 21-23. In addition to the overall studio awards, dancers from Tammy Jo’s Studio also won solo, duet/trio and group honors.

Group award winners are:

River Cities Dance Company Senior Small- Elite Top First Elite Small Group Musical Theatre 15-16 year olds, Elite Top First Elite Small Group Lyrical 15-16 year olds, Top First Elite Small Group Contemporary 15-16 year olds, Most Entertaining Elite Small Groups, KAR Elite Level Video of the Week, Outstanding Industry Dance Award Nominee, Hollywood Dance Invitational Award, KAR New York City All-Stars and 2nd Overall Elite Small Groups 15-19. Members are Katie Wesley, Olivia Couchot, Jennifer Downey, Brianna Antis, Emily Justice and Haley Young.

River Cities Dance Company Senior Large- Elite Top First Intermediate Large Group Lyrical 15-16 year olds, Top First Intermediate Large Group Jazz 15-16 year olds, KAR New York City All-Stars and 1st and 3rd Overall Intermediate Large Groups 15-19. Members are Katie Wesley, Brianna Antis, Savannah Hobbs, Haley Young, Ally Smith, Camille Thorner, Kelsie Johnson, Laurel Hensley, Bayleigh Wagner, Sarah Baird, Macen Witt, Meredith Addington, Kate Kidwell, Olivia Couchot, Emily Justice, Jennifer Downey and Kennedy Dotson.

River Cities Dance Company Teen Line- Elite Top First Secondary Line Jazz 12 year olds and 1st Overall Secondary Line 12-14. Members are Lexi Rose, Kaylee Dickison, Brooklyn Tackett, Rease Hall, Jaiden Burgess, Paisley French, Lynzi Justice, Gracie Bates, Sydney Hieneman, Jenna Mays, Sophie Hester, Rachel Music, Emory Kirk, Kayla Coffee, Hailey Lambert, Zoe Wiget, Autumn Jeffrey, Paige Duncan, Morgan Clifton, Emily Bloss, Bailee Smith, Olivia Gabbard, Emma Vance, Kylan Darnell and Alexis Smith.

River Cities Dance Company Teen Large I- Top First Intermediate Large Group Contemporary 13 year olds and Top First Intermediate Large Group Jazz 13 year olds. Members are Kaylee Dickison, Rease Hall, Savannah Hobbs, Gracie Bates, Bailee Smith, Kelsie Johnson, Sophie Hester, Sarah Baird, Autumn Jeffrey, Haley Young, Meredith Addington, Olivia Gabbard, Laurel Hensley and Kennedy Dotson.

River Cities Dance Company Teen Large II- Top First Secondary Large Group Lyrical 13 year olds, Top First Secondary Large Group Jazz 13 year olds, KAR New York City All-Stars, Hollywood Dance Invitational Award and 5th Overall Secondary Large Groups 12-14. Members are Hailey Lambert, Paige Duncan, Shelby Littlejohn, Emma Vance, Tori Wears, McKenna Allen, Autumn Jeffrey, Lynzi Justice, Emily Bloss, Farran Bentley, Rachel Music and Emory Kirk.

River Cities Dance Company Teen Small- Elite Top First Intermediate Small Group Musical Theatre 13 year olds, Elite Top First Intermediate Small Group Lyrical 13 year olds, Top First Intermediate Small Group Jazz 13 year olds, Best Costume Intermediate Small Groups, KAR New York City All-Stars, Hollywood Dance Invitational Award and 1st , 2nd and 5th Overall Intermediate Small Groups 12-14. Members are Lexi Rose, Brooklyn Tackett, Paisley French, Sydney Hieneman, Kayla Coffee, Zoe Wiget, Macen Witt, Kylan Darnell and Jenna Mays.

River Cities Dance Company Junior Line- Elite Top First Primary Line Novelty 9 year olds, KAR Judges Award and 1st Overall Primary Line 9-11. Members are Alyssa Steward, Emma Vinson, Kaylie Conley, Lexie Claxon, Kennedy Foley, Maya Harris, Kaitlyn Pullin, Callie Dehart, and Izzy Darnell. Lily McHenry, Camryn Vinson, Ryleigh Duncan, Preslee French, Reagan Burgess, Ava Gabbard, Carly Mays, Eva Kahrig, Mia Stephenson, Sofia Ortiz, Breckyn Bivens and Sydney Hobbs.

River Cities Dance Company Junior Large- Elite Top First Secondary Large Group Jazz 10 year olds, Top First Secondary Large Group Lyrical 10 year olds, Best Costume Secondary Large Groups and 2nd and 4th Overall Secondary Large Groups 9-11. Members are Alyssa Steward, Emma Vinson, Ryleigh Duncan, Kaylie Conley, Ava Gabbard, Carly Mays, Sofia Ortiz, Alexis Smith, Camryn Vinson, Jaiden Burgess, Morgan Clifton, Victoria Keairns, Maya Harris, Kaitlyn Pullin, Izzy Darnell and Lily McHenry.

River Cities Dance Company Junior Small I- Elite Top First Primary Small Group Jazz 9 year olds, Top First Primary Small Group Lyrical 9 year olds, KAR New York City All-Stars and 1st and 2nd Overall Primary Small Group 9-11. Members are Ryleigh Duncan, Ava Gabbard, Carly Mays, Sofia Ortiz, Kaylie Conley, Maya Harris, Kaitlyn Pullin, Eva Kahrig and Lily McHenry.

River Cities Dance Company Junior Small II- Top First Secondary Small Group Jazz 10 year olds, Top First Secondary Small Group Lyrical 10 year olds, KAR Judges Award, KAR New York City All-Stars and 8th and 10th Overall Secondary Small Groups 9-11. Members are Alyssa Steward, Emma Vinson, Morgan Clifton, Izzy Darnell, Camryn Vinson, Jaiden Burgess, Victoria Keairns and Alexis Smith.

River Cities Dance Company Mini Small- Elite Top First Primary Small Group Novelty 7-8 year olds, Elite Top First Primary Small Group Musical Theatre 7-8 year olds, Elite Top First Primary Small Group Lyrical 7-8 year olds, Best Costume Primary Small Groups and 1st, 2nd and 3rd Overall Primary Small Groups 8 & under. Members are Preslee French, Reagan Burgess, Mia Stephenson, Lexie Claxon and Kennedy Foley.

River Cities Dance Company Mini Large- Elite Top First Primary Large Group Lyrical 7-8 year olds, Elite Top First Primary Large Group Jazz 7-8 year olds and 1st and 2nd Overall Primary Large Groups 8 & under. Members are Preslee French, Reagan Burgess, Mia Stephenson, Breckyn Bivens, Sydney Hobbs, Lexie Claxon, Kennedy Foley, Callie Dehart, Allie Highfield and Reanna Allen.

River Cities Dance Company Teen Large Tap- Top First Intermediate Large Group Tap 13 year olds. Members are Lexi Rose, Kaylee Dickison, Zoe Wiget, Savannah Hobbs, Shelby Littlejohn, Sydney Hieneman, Jennifer Downey, Kayla Coffee, Brooklyn Tackett, Sarah Baird, Paisley French, Ally Smith and Jenna Mays.

River Cities Dance Company Teen Small Tap- Top First Secondary Small Group Tap 12 year olds. Members are Shelby Littlejohn, Abigail Hazelbaker, Lynzi Justice, Emily Bloss and Emma Vance.

River Cities Dance Company Junior Small Tap- Elite Top First Secondary Small Group Tap 10 year olds and 3rd Overall Secondary Small Group 9-11. Members are Alyssa Steward, Emma Vinson, Sofia Ortiz, Alexis Smith, Camryn Vinson, Morgan Clifton, Izzy Darnell and Sydney Johnson.

River Cities Dance Company Mini Large Tap- Top First Primary Large Group Tap 7-8 year olds and 5th Overall Primary Large Groups 8 and under. Members are Preslee French, Lexie Claxon, Ava Gabbard, Reagan Burgess, Carly Mays, Mia Stephenson, Breckyn Bivens, Sydney Hobbs, Kennedy Foley, Maya Harris, Kaitlyn Pullin, Callie Dehart and Lily McHenry.

River Cities Dance Company Teen Large Hip Hop I- Elite Top First Intermediate Large Group Hip Hop 13 year olds and 4th Overall Intermediate Large Groups 12-14. Members are Lexi Rose, Zoe Wiget, Savannah Hobbs, Olivia Gabbard, Bayleigh Wagner, Meredith Addington, Bailee Smith, Sydney Hieneman, Gracie Bates, Kayla Coffee, Brooklyn Tackett, Sarah Baird, Paisley French, Ally Smith, Macen Witt and Jenna Mays.

River Cities Dance Company Teen Large Hip Hop II- Top First Secondary Large Group Hip Hop 12 year olds. Members are Kaylee Dickison, Autumn Jeffrey, Lynzi Justice, Gracie Bates, Emma Vance, Sophie Hester, McKenna Allen, Marlie Conley, Hailey Lambert, Paige Duncan, Emily Bloss, Kelsie Johnson, Farran Bentley, Rachel Music and Emory Kirk.

River Cities Dance Company Junior Large Hip Hop- Elite Top First Secondary Large Group Hip Hop 10 year olds and 3rd Overall Secondary Large Groups 9-11. Members are Alyssa Steward, Emma Vinson, Ryleigh Duncan, Kaylie Conley, Sofia Ortiz, Alexis Smith, Camryn Vinson, Jaiden Burgess, Morgan Clifton, Victoria Keairns and Izzy Darnell.

River Cities Dance Company Mini Large Hip Hop- Elite Top First Primary Large Hip Hop 7-8 year olds and 3rd Overall Primary Large Groups 8 & under. Members are Preslee French, Reagan Burgess, Ava Gabbard, Carly Mays, Mia Stephenson, Marlee Coburn, Lily McHenry, Sydney Hobbs, Lexie Claxon, Kennedy Foley, Maya Harris, Kaitlyn Pullin, Callie Dehart, Breckyn Bivens, Allie Highfield and Reanna Allen.

Duet/Trio winners are:

Paisley French and Brooklyn Tackett- Elite Top First Intermediate Duet/Trio Musical Theatre 11 year olds and 1st Overall Intermediate Duet/Trio 9-11.

Kayla Coffee, Sarah Baird and Kennedy Dotson- Top First Intermediate Duet/Trio Lyrical 13 year olds, Hollywood Dance Invitational Award and 3rd Overall Intermediate Duet/Trio 12-14.

Lexi Rose, Zoe Wiget and Sydney Hieneman- Top First Intermediate Duet/Trio Jazz 13 year olds and KAR New York City All-Stars.

Emma Vance, Lynzi Justice and Emily Bloss- Elite Top First Secondary Duet/Trio Contemporary 12 year olds and 1st Overall Secondary Duet/Trio 12-14.

Rachel Music and Emily Bloss- Top First Secondary Duet/Trio Jazz 12 year olds, Hollywood Dance Invitational Award and 10th Overall Secondary Duet/Trio 12-14.

Kaitlyn Pullin and Lily McHenry- Top First Primary Duet/Trio Musical Theatre 9 year olds, KAR New York City All-Stars and 2nd Overall Primary Duet/Trio 9-11.

Preslee French and Lexie Claxon- Elite Top First Primary Duet/Trio Jazz 7-8 year olds and 1st Overall Primary Duet/Trio 8 & under.

Reagan Burgess and Mia Stephenson- Elite Top First Primary Duet/Trio Musical Theatre 7-8 year old and 2nd Overall Primary Duet/Trio 8 & under.

Solo winners are:

Olivia Couchot- Elite Top First Elite Solo Musical Theatre 17-19 year olds, Top First Elite Solo Lyrical 17-19 year olds, Hollywood Dance Invitational Award, KAR New York City All-Star, 9th Overall Elite Solo 15-19 and Miss Dance.

Katie Wesley- Top First Elite Solo Musical Theatre 17-19 year olds, Top First Elite Solo Lyrical 17-19 year olds and KAR New York City All-Star.

Jennifer Downey- Elite Top First Intermediate Solo Jazz 15-16 year olds, Elite Top First Intermediate Solo Contemporary 15- 16 year olds, Hollywood Dance Invitational Award, 2nd Overall Intermediate Solo 15-19 and Miss Dance 1st Runner-up.

Meredith Addington- Elite Top First Intermediate Solo Musical Theatre 15-16 year olds and 3rd Overall Intermediate Solo 15-19.

Kennedy Dotson- Top First Intermediate Solo Lyrical 15-16 year olds, KAR New York City All-Star and 10th Overall Intermediate Solo 15-19.

Jenna Mays- Elite Top First Intermediate Solo Lyrical 14 year olds, Top First Intermediate Solo Musical Theatre 14 year olds, 7th Overall Intermediate Solo 12-14 and Miss Teen Dance 9th Runner-up.

Macen Witt- Top First Intermediate Solo Lyrical 14 year olds and KAR New York City All-Star.

Zoe Wiget- Top First Intermediate Solo Lyrical 14 year olds and Top First Intermediate Solo Contemporary 14 year olds.

Kayla Coffee- Top First Intermediate Solo Lyrical 13 year olds and First Place Intermediate Solo Jazz 13 year olds.

Lexi Rose- Top First Intermediate Solo Lyrical 13 year olds and First Intermediate Solo Musical Theatre 13 year olds.

Haley Young- Top First Intermediate Solo Jazz 14 year olds.

Brooklyn Tackett- Elite Top First Intermediate Solo Lyrical 12 year olds, Elite Top First Intermediate Solo Jazz 12 year olds, KAR Dance Convention Scholarship, Hollywood Dance Invitational Award, 4th Overall Intermediate Solo 12-14 and Miss Teen Dance 4th Runner-up.

Kelsie Johnson- Top First Secondary Solo Lyrical 14 year olds and 14th Overall Secondary Solo 12-14 and 3rd Overall Secondary Solo 12-14.

Kylan Darnell- Elite Top First Secondary Solo Novelty 13 year olds, Elite Top First Secondary Solo Musical Theatre 13 year olds, 7th Overall Secondary Solo 12-14 and Miss Teen Dance 5th Runner-up.

Shelby Littlejohn- Elite Top First Secondary Solo Tap 14 year olds, Top First Secondary Solo Lyrical 14 year olds, KAR New York City All-Star, Hollywood Dance Invitational Award and 5th Overall Secondary Solo 12-14.

Rease Hall- Elite Top First Secondary Solo Lyrical 13 year olds and 9th Overall Secondary Solo 12-14.

Lynzi Justice- Top First Secondary Solo Lyrical 13 year olds.

Emma Vance- Top First Secondary Solo Lyrical 12 year olds.

Paisley French- Elite Top First Secondary Solo Lyrical 11 year olds, Elite Top First Secondary Solo Musical Theatre 11 year olds, 1st Overall Secondary Solo 9-11 and Miss Junior Dance.

Izzy Darnell- Elite Top First Secondary Solo Musical Theatre 10 year olds, 5th Overall Secondary Solo 9-11 and Miss Junior Dance 3rd Runner-up.

Camryn Vinson- Elite Top First Secondary Solo Jazz 10 year olds, 7th Overall Secondary Solo 9-11 and Miss Junior Dance 4th Runner-up.

Alyssa Steward- Top First Secondary Solo Jazz 11 year olds and KAR New York City All-Star.

Alexis Smith- Top First Secondary Solo Jazz 11 year olds.

Emma Vinson- Elite Top First Secondary Solo Tap 11 year olds and 6th Overall Secondary Solo 9-11 year olds.

Abigail Hazelbaker- Elite Top First Secondary Solo Tap 11 year olds and 4th Overall Secondary Solo 9-11 year olds.

Morgan Clifton- Top First Secondary Solo Lyrical 11 year olds.

Kennedy Foley- Elite Top First Primary Solo Jazz 9 year olds and 1st Overall Primary Solo 9-11.

Lily McHenry- Top First Primary Solo Lyrical 9 year olds, KAR New York City All-Star and 9th Overall Primary Solo 9-11.

Kaitlyn Pullin- Top First Primary Solo Musical Theatre 10 year olds and 4th Overall Primary Solo 9-11.

Sydney Johnson- Top First Place Primary Solo Tap 11 year olds and 7th Overall Primary Solo 9-11.

Preslee French- Elite Top First Primary Solo Novelty 7-8 year olds, 1st Overall Primary Solo 8 & under and Miss Petite Dance 1st Runner-up.

Reagan Burgess- Elite Top First Primary Solo Musical Theatre 7-8 year olds, 2nd Overall Primary Solo 8 & under and Miss Petite Dance.

Mia Stephenson- Elite Top First Primary Solo Lyrical 7-8 year olds, 3rd Overall Primary Solo 8 & under and Miss Petite Dance 3rd Runner-up.

Callie Dehart- Elite Top First Primary Solo Novelty 7-8 year olds, 4th Overall Primary Solo 8 & under and Miss Petite Dance 4th Runner-up.

Breckyn Bivens- Elite Top First Primary Solo Novelty 7-8 year olds, 5th Overall Primary Solo 8 & under and Miss Petite Dance 2nd Runner-up.

Lexie Claxon- Elite Top First Primary Solo Lyrical 7-8 year olds, 8th Overall Primary Solo 8 & under and Miss Petite Dance 5th Runner-up.

​All dancers qualified to compete at the KAR National Finals in Toledo, Ohio on June 29-July 3 at the Stranahan Theater and Great Hall. Instructors and choreographers at Tammy Jo’s Studio are Lauren Burgess, Natalie Pence, Rachel Ferguson, Kerri Stambaugh and Emily Stephenson.